Nincs pénz, ezért távozik Karácsonyék embere
Hann Endre, Freeszfe, Zaránd Péter, Róna Dániel – érdekes cégek és személyek bukkantak fel korábban a Faix Csaba vezette Budapest Brand körül.
A március 29-i Fővárosi Közgyűlésen még nem, de az április végére tervezett ülésen már napirendre kerülhet a Horn Gyula sétány ügye, vagyis a kormányhivatal törvényességi felhívásának megvitatása.
A Karácsony Gergely vezette Fővárosi Közgyűlés jogszabályt sértett tavaly, amikor is közterületet nevezett el Horn Gyuláról a tizenharmadik kerületben, írta legfrissebb közleményében Budapest Főváros Kormányhivatala:
A Sára Botond főispán által vezetett hivatal ezúttal is azzal indokolt, hogy az önkormányzati törvény szerint közterület nem viselheti olyan személy nevét, aki a XX. századi önkényuralmi politikai rendszerek megalapozásában, kiépítésében vagy fenntartásában részt vett.
Egyébként a Magyar Tudományos Akadémia állásfoglalásában megerősítette, „Horn Gyula életútja nem hagy kétséget afelől, hogy részt vett önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában”. Ezt eredetileg a Fővárosi Önkormányzatnak kellett volna kikérnie az Akadémiától, de Karácsonyék nem léptek.
A Mandiner.hu kedden úgy értesült, hogy a március 29-i Fővárosi Közgyűlésen még nem, de az április végére tervezett ülésen már napirendre kerülhet a Horn Gyula sétány ügye, vagyis a kormányhivatal törvényességi felhívásának megvitatása.
Ez ugyanakkor Kiss Ambrus főpolgármester-helyettest nem zavarja, hiszen hétfőn a Népszavának azt nyilatkozta, hogy „Sára Botond, bár főispán, még nincsenek olyan jogosítványai, hogy utasításokat adjon a fővárosi önkormányzatnak”. A közterületnek otthont adó 13. kerület pedig így fogalmazott a kommünikéjében: „Sajnáljuk, hogy kisstílű politikai vita lett egy közterület elnevezéséből. Egy nemzetközileg elismert és itthon legitim módon megválasztott miniszterelnök érdemesített arra, hogy közterületet nevezzenek el róla”.
Portálunknak Szikra Levente, az Alapjogokért Központ elemzője elmondta, az Alaptörvény és az önkormányzati törvény a kormány hatáskörébe utalja az önkormányzatok törvényességi felügyeletét, melyet a kormány a fővárosi és vármegyei kormányhivatalokon keresztül lát el.
Ez azt jelenti, hogy a kormányhivatalnak – a főpolgármester-helyettes jogilag téves nyilatkozatával ellentétben – van olyan jogköre,
Ami a továbbiakat illeti: ha a Közgyűlés határidőben nem tenne eleget a sétány átnevezésére vonatkozó jogi kötelezettségének, akkor a kormányhivatal további jogkörökkel és eszközökkel is rendelkezik. Többek között bírósági pert indíthat a jogellenes határozat megsemmisítése érdekében, illetve kezdeményezheti a helyi önkormányzatnak a központi költségvetés terhére nyújtott támogatások felülvizsgálatát. Emellett joga van a főjegyző elleni fegyelmi eljárás kezdeményezésére is, akinek kötelessége lett volna jelezni a Közgyűlés számára a döntés jogellenességét – mutatott rá lapunknak ugyancsak az Alapjogokért elemzője.
Nyitókép: Facebook